Asgari ücret artışı tüm çalışanları etkileyecek. Çalışanın maaşı brüt ise kamu görevlisi daha az vergi ödeyecektir.

Yılın geri kalanında 1.565 TL vergi avantajı olacak. Yeni asgari ücret tüm vatandaşları yakından etkiliyor. Milyonlarca işçi, asgari ücret geliri vergiden muaf olduğu için yılın geri kalanında daha az vergi ödeyecek. Memurlar brüt maaşla çalıştıkları için yıl sonunda işçilere sağlanan faydalar yaklaşık 1.565 lira olacak.

Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gardiyan ( İnfaz ve Koruma Memuru) Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları Gardiyan ( İnfaz ve Koruma Memuru) Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları

Habere göre; Asgari ücret yılbaşında vergiden çıkarıldı. Gelir vergisi damga vergisinden muaf olduğundan, yeni asgari ücretin tamamı vergiden muaf olacak. Brüt asgari ücrete kadar olan gelirler de damga vergisinden muaftır. Yeni asgari ücret ile damga vergisinden avantaj 49 lira olacak.  Asgari ücretin vergiye tabi olmaması, sadece brüt ücret kazananlara avantaj sağlıyor. Net gelir elde edenler, gelir vergisi diliminden etkilenmediği için onların lehlerine çalışmayacaktır. İşverenler, net çalışanların yararlandığı vergi avantajından yararlanacak.

Primler brüt ücretten mahsup edilirken, kalan kısım için çalışanlar için %15'lik bir prim kesintisi ve vergiye tabidir. Buna göre, 32.000 liraya kadar olan kısım %15 ile 32 bin liradan 70 bin liraya kadar olan kısım %20 ile 70 bin liradan 250.000 liraya kadar olan kısım yüzde 17 ve 250 bin liradan 880 bin liraya kadar olan kısım vergilendiriliyor.

Yüzde 35 oranında vergilendiriliyor. 880.000 TL'yi aşarsa bu oran %40'a çıkar.  Asgari ücretin üzerinde kazananlar için yeni belirlenen asgari ücretin altındaki gelirler vergiden muaf tutulacak. Yeni asgari ücret artışıyla birlikte 8 bin lira alan işçilerin yıllık gelir vergisi 5 bin 428 lira damga vergisi 206 lira olmak üzere 5 bin 634 liraya çıkacak. Sonuç olarak, alınan yıllık net maaş yaklaşık 1.565 lira artarak 74 bin 405 liradan 75 bin 966 liraya yükselecek.

Yeni Asgari Ücret Ne Oldu?

Başta yaklaşık 7 milyon asgari ücretli işçi olmak üzere genel kamuoyunu etkileyen asgari ücret müzakere süreci sona erdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nda dün ilk toplantısını yapan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, geçici zammı belirlemek için çalışmalarını kapalı kapılar ardında sürdürdü.  Komitede işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ, enflasyon oranının artırılmasını talep ederken, işverenleri temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Federasyonu (TİSK), sendikal koşulları da dikkate alan dengeli bir artış istiyor.  Komisyonun dün çalışmalarını tamamlamasının ardından bugün yeni bir asgari ücret belirlendi.  

Asgari Ücreti Cumhurbaşkanı Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile birlikte Dolmabahçe ofisinde açıklamalarda bulundu.

Belirlenen rakamın üzerine çıkma imkânı bulan firmalarımızı, tüm çalışanların asgari ücret üzerinden ücretlerinin vergilendirilmemesi sorununu aşmaya çağırıyorum. " TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, "Bugünkü rakamların toplumu memnun edeceğini umuyorum" dedi.

Memur Maaşına Yüzde 40'tan Fazla Zam

Cumhurbaşkanı Erdoğan; Aralık-Ocak ayının son aylarından kaynaklanan artışın bir süre sonra bu artışları yetersiz kıldığını da tespit ettik. Ardından arkadaşlarımızdan gerekli hazırlıklara bir an önce başlamalarını rica ediyoruz. Kamu çalışanlarımız ve tüm emeklilerimizin maaşlarına %40'ı aşan enflasyon farkı eklenecek. Asgari ücretlilerimizin de zararlarını karşılaması gerektiğini gördük. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız, yönergelerimize uyması için derhal Asgari Ücret Komitesi'ni aradı. Bölümümüz tarafından tüm tarafların mutabakatı ile yapılan çalışmaların ardından yeni bir asgari ücret belirledik.