2004 senesinde, Twitter’ın da bünyesi içerisinde yer alacağı kurulacak olan Odeo isimli bir şirket faaliyete geçirilmiştir.

2005 senesinde Odeo, “Podcasting” isimli servisinin tanıtımını yapmış fakat beklenen ilgiyi görmemiştir. Şubat 2006 tarihinde Jack Dorsey, Noah Glass, Evan Williams ve Biz Stone, insanların bulundukları durumları mesaj olarak paylaşabileceği bir proje üzerinde çalışmaya başlamıştır.

Kendall Jenner ve Erkek Arkadaşı Devin Booker ayrıldı Kendall Jenner ve Erkek Arkadaşı Devin Booker ayrıldı

Bu çalışma sonrasında orjinal fikri Jack Dorsey'e ait olan “Durum” konsepti ortaya çıkmış oldu, Mart ayının ilk günlerinde Noah Glass'ın önerisiyle isim olarak Twitter seçildi. Twitter’da atılan ilk mesaj “#38” şeklinde ve geliştirici ekip içinde yer alan Dom Sagolla tarafından atılmıştır. 2006 senesinde Jack Dorsey tarafından geliştirilmesinden bugüne dek Twitter, dünya genelindeki popülaritesini gün geçtikçe arttırmış ve içerdiği uygulamaların programlama arayüzünün kısa mesaj gönderim ve alımı konusundaki imkanları ile internet dünyasının SMS'i olarak anılmaya başlamıştır.

25 Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkçe olarak kullanılabilir hale gelmiştir. Twitter ortamındaki kullanıcıların etkisinin takipçi sayılarından ziyade kullanıcının tweetlerine gelen retweetlere bağlı olduğu ortaya konmuştur. Twitter şirketi 25 Nisan 2022 tarihinde ünlü girişimci Elon Musk tarafından 44 Milyar dolara satın alınmıştır.