Sirke nedir? Sirke ile ilgili bilmeniz gereken herşeyi sizler için hazırladık.

Yemeklerde,mezelerde,salatalarda tat ve koku vermesi bakımından kullanılır.Konserve veya turşularda koruyucu olarak kullanılan sirke asetik asittir.Kendine has kokusu ve ekşimsi bir tadı vardır.Bir çok meyve türünden sirke yapılabilir.

Sirkenin Faydaları Nelerdir?

• Sirkenin vücuda olan faydalarını hep birlikte öğrenelim.
• Metabolizmayı hızlandırıp yağ yakmaya yarar.
• Yemeklerde ve salatalarda sirke kullanıp midenizi rahatlatabilirsiniz.
• Kabızlık sorunu olanlarda düzenli kullanımda bu sorun ortadan kalkar.
• Tam bir kolestrol düzenleyici özelliği vardır.
• Diyetlerde tercih edilir ve tok tutucu faydası vardır.
• Dişlerde oluşan sorunları sirke ve su karışımı ile çözebilirsiniz.
• Antibakteriyel özelliği sayesinde temizlikte mikrop kırıcı olarak kullanılır.
• Bağışıklığı güçlendirir.
• Sebze ve meyvelerde mikroptan arındırma özelliği vardır.
• Yemeklerde ve salatalarda ekşi aroma katmaya yarar.
• Kan şekerini düzenler.
• Saç derisinde oluşan kepek sorununu çözer.
• Ciltte oluşan akne izlerini geçirmeyi sağlar.Evde yapılan maskelerde kullanılır.
• İçerisinde çeşitli mineraller barındırır.

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Meyvelerin  taze ve çürümüş olmayan yerlerini keselim.Kestiğimiz meyveleri su ile yıkayalım.Cam kavanoza meyveleri ve bir kaç tane nohut koyalım.Şişenin ağzına kadar su ile dolduralım ve karıştıralım.Şişenin ağzını sıkıca kapatalım.Yirmi gün ile otuz gün arası güneş görmeyen yerde saklayalım.Bir ay sonra şişeyi açıp bir kaşık yardımıyla karıştıralım.Bir süre daha dinlenmeye bırakalım.Üç dört hafta sonra şişeyi açıp ağız kısmında oluşan sirke anasını bir kaba alalım.Sirke anasını başa sirke yapımında tekrar kullanabilirsiniz.Sirkeyi süzgeçten geçirelim ve buzdolabında saklayalım.

Sirke Çeşitleri
    
1.Elma Sirkesi

En çok tercih edilen sirke türüdür.Ortalama 1  kiloya yakın elmayı yıkayalım ve kabuklarıyla beraber keselim.Sirke yapacağımız kavanozun içine elmayı,yarım su bardağı nohut ve bir yemek kaşığı balı kavanoza ekleyelim.Kavanozun ağzına gelecek şekilde suyla dolduralım ve karıştıralım.Sirkenin ağzını sıkı sıkı kapatalım.Minimun 20 gün serin ve güneş görmeyen yerde saklayalım.Günlük olarak sirkeyi karıştırmayı unutmayalım.

2.Ayva Sirkesi

ki kilo ayvayı yıkayalım ve doğrayalım.Kavanoza ayvayı,iki yemek kaşığı balı ve suyu ekleyelim.Kavanozun ağzını sıkıca kapatalım.Yirmi gün boyunca serin yerde bekletelim.Her gün sirkeyi karıştıralım.Yaklaşık bir ay sonra sirkenizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

3.Üzüm Sirkesi

Yeşil üzümleri  bol su ile yıkayalım.Kavanoza üzümleri,yarım su bardağı nohutu ve bol suyu koyalım.Sirkeyi karıştıralım ve ağzını bir tülbent ile kapatalım.Kavanozu serin bir yerde saklayalım.İki üç günde bir sirkeyi karıştıralım.Yaklaşık otuz gün sonra sirkeniz hazır.

4.Hurma Sirkesi

Altı tane hurmayı yıkayalım.Bir kavanoza hurmayı,bir kaşık tuzu ve suyu ekleyelim.Kavanozun ağzını tülbentle sıkıca kapatalım.Ara ara karıştırmayı unutmayalım.Bir ay sonra sirkeniz hazır.

5.Alıç Sirkesi

Alıçları bol su ile yıkayalım ve süzülmeye bırakalım.Su dolu cam kavanoza alıçları,biraz kaya tuzu,bir yemek kaşığı  şeker ve elma sirkesini ekleyelim.Ağzını sıkı sıkı kapatalım ve serin yerde bekletelim.On beş gün sonra sirke mayalanınca sirkeniz hazır.

Delta Virüsü Nedir? Delta Virüsü Nedir?

6.Pirinç Sirkesi

Pişmiş olan pirinci ve suyunu kavanoza ekleyelim.Sirke anasını ve içe suyunu kavanoza ekleyelim.Ağzını sıkıca kapatalım ve serin yerde bekletelim.Yaklaşık dört hafta sonra kavanozu açıp sirkeyi karıştıralım ve sirkeniz hazır.

7.Dut Sirkesi

Dutları bol su ile  yıkayalım.Dutları,yarım su bardağı nohutu,bir tatlı kaşığı şekeri ve suyu kavanoza ekleyelim.Ağzına kadar su ile doldurduğumuz kavanozu  güneş görmeyen yerde saklayalım.Her gün sirkeyi karıştırmayı unutmayalım.İki ay sonra sirkeniz hazır.