Metaverse nedir? Metevarse ile ilgili bilmeniz gereken tüm bilgileri derledik.

Meta verinin var olması için, açık bir ağın her bireyin sahip olduğu, sattığı, satın aldığı ve takas ettiği şeyleri onayladığı bir temele ihtiyacımız var. Binlerce geliştiricinin her türlü uygulamayı oluşturabileceği bir ağ olan blok zincirinin devreye girdiği yer burasıdır. Aynı zamanda, kullanıcıların sadece bir kimliğe, bir cüzdana ihtiyacı vardır. Bu cüzdan, farklı sanal dünya, oyunlar, uygulamalar ve hizmetler ile etkileşime girmelerini sağlar.

Web3 cüzdanınızı DappRadar'a bağlayın veya nasıl edineceğinizi öğrenin ve ardından portföyünüzdeki tüm varlıklarınızı görün. Tüm bu kripto belirteçleri ve NFT'ler, dapp'ler ve hizmetlerle dolu bir ağ olan daha geniş meta veri tabanında kullanılabilir. Ancak metaverse'nin gerçek hayali, kullanıcıların özgürce yürüyebileceği, katkıda bulunabileceği ve katılabileceği farklı dünyalarla dolu sanal bir evrendir. Meta veri deposu uyumlu, birlikte çalışabilir, bağlantılı ve herkese açıktır.

Metaverse yani bir başka deyişle meta veri deposu, blockchain ya da diğer herhangi bir teknolojiden çok daha fazlasıdır. Verilerin ve değerlerin izinsiz paylaşılabildiği, herkesin diğer insanlarla etkileşime girebilme olanağının bulunduğu sanal bir evrendir. Aynı zamanda, bir sanal dünyanın asla meta-veri olamayacağını anlamak önemlidir.

Metaverse Kuralları

Metaverse'de sınır diye bir kavram yoktur, hiçbir gerekçeyle ayrımcılık yoktur. Bu sanal evren sabit olmakla beraber herkese açıktır. Herkes, sanal gerçeklik gözlüklerini veya akıllı telefonları aracılığıyla metaverse ile farklı şekillerde etkileşim kurma hakkına sahiptir.

Örneğin, meta veri deposunun parçası olan bireysel projeleri ele alırsanız, ekonomileri birbirine bağlıdır ve oyuncular aynı tanımlayıcı, kimlik veya avatarla kolayca girebilir. Şu anda bu, DappRadar'da oturum açmak için kullanabileceğiniz Web3 cüzdanınız olacaktır.

Metaverse, herkese müthiş olanaklar sunar. Sanatçıların büyük liglere girmek için Londra, Milano veya Paris'te yaşamaları gerekmiyor. Teknoloji şirketleri artık Silikon Vadisi'ne güvenmiyor ve müzik sanatçılarının para kazanmak için artık yalnızca fiziksel turlar yapması gerekmiyor. Herkes kendi dijital malını ve hizmetlerini yaratıp  bunları bu gezegendeki herkese satabilme olanağına sahip olacak. Bu sayede her beceri kendi alanında ödüllendirilebilir.

Çeşitli büyük markalar şimdiden meta veriye ilk adımlarını attılar. Büyük moda markaları, alıcıların fiziksel olanlar için kullanabilecekleri NFT modası sattı ve Nike de metaverse modasına adım atıyor. Ayrıca Samsung, Ray-Ban, Pepsi Co ve McDonalds gibi şirketler metaverse'in sunduğu muazzam potansiyeli fark ettiler.

Metaverse Kimlikleri

Metaverse'de aynı anda farklı amaçlara sahip birkaç kişiliği oluşturabilme ve kullanabilme imkanına sahipsiniz. Nadir eşyaları toplayabilir, gitar çalabilir veya ünlü bir futbol kulübünün futbolcusu olabilirsiniz. Karakterlerinizin her birini örneklerdeki gibi farklı amaçlara yönelik oluşturabilirsiniz. Herhangi bir kısıtlama ve sınırlama yoktur.

instagram Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır? instagram Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Metaverse'de her bireyin kendi dijital avatarı olacak ve bu aslında bizim kimliğimiz olacak. Meta evrenle etkileşim, artırılmış ve dijital gerçeklik vasıtasıyla mümkün olacak, aynı zamanda bu evrenin bazı bölümleriyle fiziksel alanımız dahilinde bile etkileşime geçebileceğiz.

Metaverse ile her birimiz ihtiyacımız olan bilgilere sadece internet üzerinden değil, ihtiyaç duyduğumuz anda erişebileceğiz. İnternetin geleceği tabi potansiyel olarak artık İnternet Servis Sağlayıcılarına (İSS'ler) değil, tüm katılımcıların arasındaki karşılıklı bağlantıyla güven altında olabilir.

Burada DappRadar'da binlerce NFT koleksiyonunu izliyoruz ve bu koleksiyonlar arasında sözde PFP koleksiyonlarını bulabilirsiniz. Şu anda bu PFP'ler genellikle sosyal medyada bir avatar görevi görüyor, ancak çeşitli projeler NFT sahipleri için 3D modeller de sunacak. Bazıları milyonlara, bazıları birkaç yüz dolara satıyor. DappRadar NFT Collection Explorer'ı kullanarak hangi yeni projelerin başlatıldığını öğrenebilir, böylece her zaman güncel kalabilirsiniz.

Kısaca Metaverse

Muhtemelen sosyal medyanın dünyamızda nasıl devrim yarattığının farkındasınızdır. Meta verinin etkisiyle kıyaslandığı takdirde, sosyal medya basitçe önemsizleşecek. Daha önce görmediğimiz yepyeni bir dünya olacak. Gerçek yaşamdaki dünyamız, bize çok çeşitli imkanlarlar sunan sanal gerçekliğe doğru ilerliyor. Bugün ise bu dünyaya hazırlanmamız tavsiye ediliyor. Çünkü metaverse, insanların hem eğlence hem de iş fırsatları bulabileceği yeni bir alemin habercisi olacak.

Metaverse Tabanındaki Sanal Evrenler

Meta veri deposu bir süredir geliştirme aşamasında, ancak birçok proje için hala oldukça erken. Şirketler, ünlüler, sanatçılar, tüketiciler, hatta belki komşunuz bile evler, sanat eserleri, müzeler, müzik festivalleri, sosyal toplantılar, mini oyunlar vb. inşa ediyor. Bunları kontrol ettiğinizden emin olun!