Kredi borcu yapılandırma işlemi, mevcut kredinin kapatılması amacıyla yeniden verilen krediyi kapsar.

Bu durumda yeni faiz oranıyla hesaplanan kredi ile hali hazırda bulunan kredi kapatılır. Kredi borcu için yeni ödeme planı oluşturulur. Dolayısıyla taksit sayısı uzamış ve taksit tutarı da düşmüş olacağından ödeme kolaylığı sağlar.

Bu işlemden yararlanmak için kredi alınan bankaya başvuruda bulunmak gerekir. Çekilmiş olan kredinin türüne göre koşulların uygun olması takdirde kredi borcu yapılandırma yapılır. Aynı zamanda farklı bankaların sağlamış olduğu borç transferi kredisi ile de ödemekte zorlanılan borçların kapatılması mümkündür.
 
Kredi Borcu Yapılandırma Hangi Durumlarda Yapılır?

Gardiyan ( İnfaz ve Koruma Memuru) Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları Gardiyan ( İnfaz ve Koruma Memuru) Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları

Zaman zaman ödeme yükü artığında bazı çözümler üretilmektedir. Kredi borcu yapılandırma da bankaların sunmuş olduğu yöntemler arasında yer alır. Ayrıca yeni faiz oranı, daha önce alınmış olan kredinin faiz oranı altında kaldığında bir yapılandırmaya gidilir. En çok kredi yapılandırma işlemi konut kredisinde tercih edilmektedir. 

Her iki durumda da yeniden oluşturulan ödeme planı ile kredi kullanıcısı bu imkandan yararlanabilmektedir. Borç yapılandırma kredisi adı altında alınabilen kredi ile mevcut krediyi ve ödemekte zorlanılan kredi kartını kapatmak mümkün olmaktadır.
 
Kredi Borcu Yapılandırma Avantajları Nelerdir?

Bankaların sunmuş olduğu kredi borcu yapılandırma programı kapsamında her bankanın farklı uygulamaları vardır. Faiz oranları ve vade sayısında değişiklik göstereceği gibi kredi türünün özellikleri de önem taşır. Örneğin tarım kredisi borcunu yapılandırmak için bankaların sunmuş olduğu avantajlar ihtiyaç kredisine göre daha farklı olacaktır.  

Zaman zaman bankaların yaptığı kampanyalarda vade süreleri ve faiz oranları müşterilerine uygun kredi imkanı sunmaktadır.
 
Kredi Borcu Yapılandırma Kaç Ay Oluyor?

Kredi kartı borcunu direkt kart üzerinden yapılandırmak en fazla on iki aya kadar mümkün olmaktadır. Biriken bu borç için ihtiyaç kredisi kullanmak gerekirse, otuz altı ay vadeye kadar taksit imkanı sağlanmaktadır. Konut kredisi, tarım ve otomobil kredisi için daha uzun vadelerle kredi borcu yapılandırma yapılmaktadır.
 
Dikkat edilmesi gereken husus ödeme avantajlarının sağlanmasıdır. Ayrıca mevcut banka ve yeni banka arasında seçim yaparken; dosya masrafı, erken ödeme cezası gibi oluşacak ek masrafların karşılaştırılması da gerekir. Bu durumda çıkacak masraflar olsa dahi önceki taksit tutarından daha avantajlı olması halinde işlemin yapılması mantıklı olacaktır. Sonuçta ödenemeyen taksitler için bir yapılandırmaya gidilmiştir.
 
Borç Kapatma Kredisi

Ödemekte güçlük çekilen banka borcunun başka bir bankadan kredi alınarak kapatılmasıdır. Genel olarak kredi kartı borcu için kullanılan bir yöntem olsa da bazı durumlarda ihtiyaç kredisi borçları içinde kullanılan yöntemdir. Bu durum da bir nevi kredi borcu yapılandırma işlemi sayılır. Borç transferi kredisi olarak da adlandırılan bu işlemde kampanya kapsamında en yüksek yüz bin TL ve altmış ay vade ile yararlanılmaktadır.