Konut kredisi yapılandırma işlemi, konut kredisi alarak ardından aylık ödeme planı taksitlerini karşılamakta zorlanan kişilerce gerçekleştirilebilir.

Daha önce İş Bankası, Garanti BBVA bankalarından konut kredisi kullanan ve aylık taksitleri ödemekte zorlanan kişiler, 2022’de konut kredisi yapılandırma işleminden yararlanabilirler. Yapılandırma başvurusunun bankalarca kabul edilebilmesi için belirli şartlara uygunluk taşımak gerekiyor. Konut kredisi yapılandırma şartlarını, yapılandırma başvuru aşamalarını içeriğimizin devamından öğrenebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Şartları Neler?

Konut kredisi yapılandırma şartları listesinin başında aylık düzenli gelire sahip olmak yer alıyor. Bankaların konut kredisi yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyenlerin uyması gereken koşullar aşağıdaki gibidir.

·       18 yaşını doldurmuş olmak,

·       TC vatandaşı olmak,

·       Daha önce alınan konut kredisi aylık taksitlerinin banka takibi harici yasal takibe düşmemiş olması,

·       Aylık düzenli gelir beyan edebilmek,

·       Yapılandırma ardından ortaya çıkabilecek yeni faiz oranını kabul etmek,

·       Bizzat banka şubelerine başvuru gerçekleştirmek,

Bu şartları taşıyan konut kredisi sahipleri, bankaların konut kredisi yapılandırma imkanlarından yararlanabilirler.

Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? Akaryakıtta İndirim! Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? Akaryakıtta İndirim!

Türkiye İş Bankası Konut Kredisi Yapılandırma

Türkiye İş Bankası konut kredisi yapılandırma imkanından İş Bankası’ndan daha önce konut kredisi kullanmış olan kişiler yararlanabilir. Daha önce edindikleri konut kredisine yönelik 100 bin TL borç bakiyeleri bulunanların yararlanabilecekleri İş Bankası konut kredisi yapılandırma işlemleri hakkında bilgiler şu yöndedir:

·       100 bin TL limitli konut yapılandırma kredisi 120 ay vade kapsamında talep edilebilir.

·       120 ay vadeli 100 bin TL konut yapılandırma kredisi için %2.05 faiz oranı esas alınır.

·       Kredinin aylık taksitleri 2.246 TL olarak hesaplanır.

·       Kredinin toplam geri ödemesi ortalama 272.409 TL şeklinde talep edilir.

İş Bankası konut kredisi borcu 100 bin TL olan kişiler, daha uygun aylık ödeme planı taksitlerini karşılamak için kredi borçlarını İş Bankası’ndan yapılandırabilirler.

İş Bankası konut kredisi yapılandırma şartlarından 60 ay vade kapsamında yararlanmak isteyenler daha az tutarda toplam kredi ödemesi yapabilirler. İş Bankası’ndan100 bin TL konut kredisi borcunu, 60 ay vade, %2.05 faiz oranı ve aylık 2.911 TL taksitlerle yapılandırmak mümkündür. Bu yapılandırma kredisi 60 ay vade sonunda toplam 177.498 TL olarak ödenir.

Garanti BBVA Konut Kredisi Yapılandırma

Garanti BBVA konut kredisi yapılandırma olanağından Garanti BBVA’nın konut kredisi kullanan müşterileri faydalanabilir. 100 bin TL’lik konut kredisi borç bakiyelerini yapılandırmak isteyenler şu şartlardan yararlanabilirler.

·       Daha önce kullanılan konut kredisinden kalan 100 bin TL borç bakiyesi, 120 ay vade ve %2.79 faiz oranı kapsamında yapılandırılabilir.

·       100 bin TL limitli, 120 ay vadeli, %2.79 faiz oranlı yapılandırılmış konut kredisinin aylık taksitleri 2.896 TL olarak hesaplanır.

·       Kredinin 120 ay sonunda toplam geri ödemesi 350.093 TL şeklinde yapılır.

Daha önce kullanılan Garanti BBVA konut kredisine yönelik kalan borç bakiyesi 100 bin TL ise yapılandırma şartlarında 36 ay vadeden de yararlanılabilir. 36 ay vade, %2.79 faiz oranı tanımlanan 100 bin TL yapılandırılmış konut kredisinin aylık taksitleri 4.437 TL’dir. Toplam geri ödemesi ise 120 ay vade oranı kapsamında yapılan ödemeden çok daha düşük bir tutar olan 162.267 TL’dir.

Konut Kredisi Yapılandırma Başvuru Evrakları Neler?

Konut Kredisi Yapılandırma başvuru belgeleri:

·       TC kimlik kartı aslı, fotokopisi,

·       Gelir belgesi veya maaş bordrosu,

·       Daha önce alınan konut kredisine yönelik evraklar, borç dökümü,

·       İsme gelen bir adet su, elektrik veya telefon faturası,

Sıralanan evraklar ile konut kredisi yapılandırma işlemlerine başvuru yapılabilmektedir.

Konut Kredisi Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Konut kredisi yapılandırma başvurusu gerçekleştirmek için İş Bankası veya Garanti BBVA şubelerinden tercih edilene ziyaret gerçekleştirilmelidir. Kişi daha önce hangi bankadan konut kredisi kullandıysa, yapılandırma işlemi için aynı bankaya başvuru yapmalıdır.

Bir üst başlıkta yer verilen TC kimlik kartı, gelir belgesi gibi başvuru evrakları, şubelerin kredi departmanı müşteri temsilcilerine teslim edilmelidir. Hemen ardından konut kredisi yapılandırma başvuru talep formu, yapılandırılan borç tutarı, aylık gelir tutarı, kimlik ve iletişim bilgileriyle doldurulmalıdır. Form imzalama ve teslim aşamaları ardından konut kredisi yapılandırma müracaatı başarıyla tamamlanır.