Piyasa uzmanlarından biri olan İslam Memiş, Haziran ayı enflasyon oranının açıklanmasının ardından bazı değerlendirmeler yaptı.

Memiş, piyasadaki zamlara özel açıklamalarda bulundu. İslam Memiş’in yaptığı açıklamalardan dikkat çeken bazı kısımlar su şekilde oldu; “ Enflasyonun kabul edilmesi, önceden tahmin edememe aslında bir itiraf niteliği olarak kabul edilebilir. 

İlerleyen zamanlardaki süreçlerde daha çok da Eylül itibariyle, merkez bankalarından aslında resesyon Haziran’da ortaya çıkmıştı, açıklamasını duyabiliriz. Dünyadaki insanların hiç biri farkında değil ama baskılanan bir piyasa olduğunu görmek, açıkça mümkün. Merkez Bankaları dar bant aralığını korumaya devam ediyor “ şeklinde açıklamalar yaptı. 

Fırsatçılık Had Safhada 

Halk Ekmeğe Zam Uygulandı! Halk Ekmeğe Zam Uygulandı!

“Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın maliye kısmının alanda daha aktif olarak çalışması gerekiyor.
Her gün zamlar ve yeni güncellemeler var. Artık kimse bu durumu sorgulamıyor ve bu neden bu kadar pahalı diye de merak etmiyor. Bunun sebebi piyasalardaki dengesizlik ve bu da açıkça ortada. Fırsatçılık ekonomisi de cok sıkıntılı bir hâle geldi. Özellikle turizm bölgelerinde bunu daha çok hissediyor olmak kaçınılmaz olacak.

“Bu konuda beni ilgilendiren kısım, yılsonuna kadar işverenlerin bu maliyetlere göre işsizlik ya da maaşlara yansıması olur mu? Buna yorum yapmak.  Kayıtların haricinde bir artış olur mu, göçmenler sanayi bölgelerinde kayıtsız bir şekilde çalışmaya devam edecek mi?  Son olarak da bunun zam olarak yansıması ne olacak? Zamlar yaz aylarında daha da artış gösterebilir ve bu açından çok fark edilmemesi de mümkün” diye konuştu. 

“Maliyet oranı yüksek ister istemez işverenin personel ihtiyacı var ama zarar etmemesi için de çok kişi çalıştırmaması lazım. Bunu da yaptığı zamlar ile karşılayacak. Zamlar bütün sektörlerde hissedilecektir. Enflasyon karşısında da aslında zamlarla pek de birşey vermek mümkün değil. Hane halkının hissetmiş olduğu enflasyon oranı %175 civarındadır denilebilir. 

Hükümete bakıldığında iyi niyeti ile mücadelesini sürdürüyor. Verilen birçok söz oldu. Merkez Bankası ve diğer kuruluşlar beklentilerini ileri bir zamana atmak zorunda kaldı.  Ortaya çıkan riskler sonucu birlikte büyüme rakamlar gibi konularda revize gerekiyor “ dedi.  Gelecek için düşük rakamların beklenmemesi gerekiyor.

İşçi işveren memur ve memur emeklisi, kira ödeyenler ve kira alanlar gibi, herkes bu konularla ilgili hesaplarını yapmalıdır. Dövizle borç almak bu süreçte mantıklı değil. Altını da borç olarak almamak olacaktır. Yaz aylarıyla beraber ekonomiye iyimser bakmak çok fa gerçekçi değil “ dedi.

Rüzgâr Farklı Yönden Esecek 

“Enflasyondaki yükselişlerin olması zaten kaçınılmaz bir hal almıştı.  Bunun fiyat ile ilgi olan kısmını dolar bazında gördük. Rakamsal olarak değerlendirme yapıldığı zaman dolar tarafında 16-17 seviyesi gibi bir aralık mevcut.  Vatandaşın ihtiyacı olan önemli bir ekonomik pakettir. Geniş bir kitleye hitap edecek şekilde ekonomi paketi bekleniyor.  

Daha önceden bu konu ile ilgili bir fikir sahibi olabilirsem sizi bu konu ile ilgili detaylı olarak bilgilendiririm. Rüzgâr farklı bir yönden de esebilir. Eğer bununla ilgili bir gelişme olursa bununla ilgili haberler vermeyi düşünüyorum.  Şuan için önemli bir gelişme olmadığını söylemem mümkün. Herkes şimdilik rahat ve tatil modunda olsun “ şeklinde konuştu. Piyasa uzmanı olan İslam Memiş yapmış olduğu açıklamalar ile dikkat çekti. Farklı noktalara değinen ve vatandaşı rahat ettirecek şekilde bir ekonomi paketinin gündemde olduğunu söyleyen Memiş, yaz aylarında özellikle turistik bölgelerde fiyatlar da bir artış olacağını ama yeni gelişmeler de olacağının haberini verdi.