Memur statüsünde yer alan Gardiyan ya da İnfaz ve Koruma Memuru olarak bilinen bu meslek türü, Cezaevinde veya Islahevlerinde tutuklu bulunan kişilerin tüm ihtiyaç (kanunların dışına çıkmadan) ve gereksinimleri karşılayan kişilere verilen unvandır.

Bu meslek türünde gardiyanlar, hem erkeklerden hem de kadınlardan oluşmaktadır. Erkek gardiyanlar, erkeklerin tutulduğu cezaevinde; kadın gardiyanlar ise; kadınların tutulduğu cezaevlerinden sorumludur.

Adalet Bakanlığı memur atama yönetmeliği ile gardiyan alımı yapılmaktadır. Kpss'den 70 ve üzeri alan bir kimse, Adalet Bakanlığı bünyesinde açılan kadrolara başvuru yapabilmektedir. Fakat, İnfaz ve Koruma Memuru olarak atanabilmek için adaylar, sağlık, boy ve kilo gibi diğer şartları da karşılıyor olması gerekir.

Gardiyan Ne İş Yapar? İnfaz ve Koruma Memuru Görevleri Nelerdir?

Gardiyan ne iş yapar, sorusuna gelince: Gardiyanlar, cezaevlerinde düzeni sağlamak ve tutuklulara insani bir çerçeve içerisinde gerekli olan ihtiyaçları sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca her ne olursa olsun gardiyanlar, tutuklular arasında eşitliğe ve adalete önem vermek zorunda olmakla birlikte kanunların aksine bir işlemde bulunmaları yasaktır. Gardiyanların görev ve yetkileri şu şekildedir:

●      Tutuklular hakkındaki bilgileri kayıt altına almak,

●      Tutuklularda bulunan eşyaları, tutuklu serbest olana kadar emniyete tutmak,

●      Tutukluları;  kontrol etmek, aile görüşmelerinde görüşme salonuna eşlik etmek ve tekrar koğuşa ulaşmasını sağlamak,

●      Tutukluların yemek ve hijyenik ihtiyaçları karşılamak,

●      Cezaevinde bulundurulması yasak olan araç gereçlerin ve maddelerin girişini engellemek,

●      Cezaevinde herhangi bir nedenden dolayı yerinde bulunmayan idare memurları yerine, tutukluların sevk ve idari işlemlerini gerçekleştirmek gibi daha birçok ufak tefek görevleri bulunmaktadır.

Gardiyan Nasıl Olunur?

İnfaz ve Koruma Memuru olmak için Ortaöğretim, Önlisans ve Lisans gibi programlardan mezun olmak ve bu programlardan mezun olduktan sonra ÖSYM tarafından yapılan Kamu Seçme ve Seçilme Sınavından (KPSS) 70 ve üzeri puan almak gerekir. Daha sonra Adalet Bakanlığı bünyesinde yayınlanan alımlar için başvuru yapılması gerekir. Başvuru işleminde sonra adaylar, Gardiyan olmak için gerekli şartları taşıdıktan sonra 5 ay eğitime tabi tutulur ve ondan sonra görev yerleri belirlenerek atanır.

2022 Gardiyan Olma Şartları Nelerdir?

 Bu mesleğe olan ihtiyacın her geçen gün artması, beraberinde mesleğe olan ilginin de artmasına neden olmuştur. Her yıl binlerce bay ve bayanı gardiyan olarak işe alan Adalet Bakanlığı, gardiyan olma şartları 2022 yılında hem bay hem de bayanlar için şu şekilde belirtmiştir.

Konut Kredisi Yapılandırma 2022 Konut Kredisi Yapılandırma 2022

●      Türk vatandaşı olmak

●      18 yaşını doldurmuş olmak

●      30 yaşını doldurmamış olmak

●      Dolandırıcılık ve yüz kızartıcı suçlardan hüküm giymemek

●      Güvenlik soruşturmasında olumlu yanıt almak

●      Erkeklerde en az 170, kadınlarda ise en az 160 cm boyunda olmakla birlikte santimetre cinsinden hesaplanan boy uzunluğunun son iki rakamı ile kilosu arasında 13 kilodan fazla ve 17 kilodan az olmamak

●      KPSS sınavında en az 70 puan almak

●      Mesleği yapabilmek için herhangi bir sağlık engelinin bulunmamasına dair tam teşekküllü bir devlet hastanesinden rapor almak gibi şartları bulunur.

Bu şartları taşıyan kişiler puan değerleri ve sözlü mülakat sonucunda olumlu sonuç alan kişiler, 5 aylık bir eğitime tabi tutulur ve daha sonra görev yerlerine atanır.

2022 Yılında Gardiyan Maaşı Ne Kadar?

Gardiyan Maaşı 2022 yılında yapılan Temmuz ayı zammı ile birlikte 9 derece 1 kademe ile mesleğe başlayan bir lisans mezunu en düşük 9.791,89 TL maaş almaktadır. Derece ve kademe ilerlemesine göre maaş artmaktadır.

İnfaz Koruma Memuru Silah Taşır Mı?

Adalet Bakanlığı, kendi bünyesinde çalışan İnfaz ve koruma memuru silah taşıma ruhsatı taşıma serbestliği getirdi. Gardiyanların silah taşıma işlemi kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır.

Sonuç olarak gardiyan nasıl olunur, şartları ve maaşları hakkında yukarıda detaylı bilgileri siz değerli okuyucular için derledik. Gardiyan ya da bir diğer adıyla İnfaz ve koruma memuru olmak için, gerekli şartları yerine getirmeniz ve Adalet Bakanlığı bünyesinde yapılan bu alımların başvurularını takip etmeniz gerekir.