Endüstriyel yağlar çok alanda kullanılabilmektedir. Öncelikle bu yağlar sanayide çok fazla kullanıma sahiptir.

Endüstriyel yağlar makinelerde ve çok değişik sektörlerde kullanılabilmektedir. Bu yağların kullanımı sonucunda ise işlerin daha iyi yapılabilmesine olanak sağlanmış olunur. Endüstriyel yağların kullanım yerleri sektörde farklılık göstermektedir. Bu yağlar sektörde 2 farklı gruba ayrılmıştır. Madeni yağlar ve sentetik yağlar olarak ayrışmıştır. 

Ebegümeci Faydaları, Şifalı Ebegümeci Otu Faydaları Nelerdir? Ebegümeci Faydaları, Şifalı Ebegümeci Otu Faydaları Nelerdir?

Endüstriyel Yağların Kullanım Yerleri

Film Mukavemeti, aşınma noktası düşürücü, Çökelmeyi önleyici, oksitlenmeyi önleyici gibi yerlerde kullanım alanları çokca yaygın bulunmaktadır. Endüstriyel yağların kullanım yerlerinden en yaygın olanlarından birtanesidir aşınma noktası düşürücü. Çünkü bu noktada endüstriyel yağ kullanımı aşınmayı tamamen yok etmese bile en azından aşınma düşürücü olarak rol oynamaktadır. Sentetik yağlar özellikle sektörde madeni yağlara göre daha fazla kullanılabilen daha fazla ihtiyaç duyulan maddeler halindedir. 

Endüstriyel Yağ Çeşitleri

Açık dişli yağlar, metal işleme ve kesme yağlar, hidrolik sistem, genel makina ve silindir yağları gibi birçok çeşitlere sahiptir. Bu yağların kullanım alanlarının fazla olması demek ihtiyacında çok fazla olması anlamına gelmektedir. 

Yağların kullanım alanlarına bakılınca otomotiv sektörü ve makine sektörünün içinde çok önemli bir yeri olduğu bilinmektedir. Bu gibi yağların zaten sektörde ihtiyaç olmaması halinde altımızda bindiğimiz araçların  yerleri de yok demektir. Endüstriyel yağ çeşitlerinin en sık kullanım alanları yine silindirdir. Araçların pistonları ve kompresör aletler için makina yağları olmazsa olmaz bir öneme sahiptir. bu gibi sektörlerde özellikle araçların seri üretime geçtiği bir dönemde önemi fazla olan bir yağlardır. Çin, Japonya, Almanya, Arap ülkelerinde araç sektörü ve makina sektörü( sanayi sektörü) gelişmesinden dolayı diğer ülkelere oranla fazla ihtiyaç duyulmaktadır. 

Endüstriyel Yağlarda( Yağlamanın Amacı) 

Endüstriyel yağlarda yağlamanın yegane amacı ise iki piston arası ve tekerleklerdeki sürtünmeden kaynaklı küflenme ve bozulma riskini azaltabilmek için şarttır. Frenleme sistemi veya kepçelerin bir iş kazı sonucunda iş yapacağı dönemde iki silindirin birbirine sürterek bozulmasını önlemek için endüstriyel yağlar çok önemli bir yere sahiptir. Özellikle ABD ve Almanya'da araba devi olan Almanya'da makina teçhizatları ve makina yağlarına çok ama çok önem verikldiği bilinmektedir.

Endüstriyel Yağlarda Viskozite Nedir?

Endüstriyel yağlarda visoziye amacı akmazlıktır. Yani akmazlık seviyesi yüksek olan yağların tercih edilmesi sektörde öncelikli haline gelmiştir. Sektörde akmazlık olması demek araç sağlığı açısından kötü bir sonuca işaret etmektedir. Çünkü akmazlığın fazla olması demek aracın yağ akamamsı ve bunun sonucunda yağın kalıplaşması demektir. Bu olguda araca fazla zarar verdiği için akmazlık teorisinin yağ akma sonucu her zaman araç için çok iyi bir öneme sahiptir. Araçların özellikle Almanyada en fazla dikkat edilen konularından bir tanesi de budur. Akmazlık ve viskozitedir. Bu konuların önem kazanması hayli her geçen gün artarak devam etmektedir.