Elektrikli arabalar, güncel mecrada yeni çıkış yapmış edası ile adından sıkça söz ettirmektedir. Fakat bu araçların köklü bir tarihi olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Hayal gücünü zorlayan ve çevre dostu olan bu otomotivin doğuş tarihi takriben 18.yy sonlarına dayanmaktadır. Aynı zamanda  sessizliği, sürüş kalitesi, gücü, estetik konforu, sıfır karbon ayak izi değerleri ile spot ışıklarını üzerine toplayan bu araçlar, birçok niteliğinden ötürü yakın kadraja alınmaktadır.

Bir hayli vakittir tahtını fosil yakıt ile yollara revan olan türdeşlerine kaptıran elektrikli araçlar, küresel ekonomide yakıt fiyatlarının da artması ile sahalarda yeniden gözde hale gelmektedir.  Aynı zamanda göz ardı edilemeyecek bu popülariteden dolayı akılları kurcalayan nur topu gibi bir soru doğmuş bulunmaktadır. İsmi, cismi ve kendine has uslubu ile otomotiv camiasına yeni bir soluk getiren bu araçlar, sürücülere neyi vaadetmektedir?

instagram Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır? instagram Kalıcı Hesap Silme Nasıl Yapılır?

Elektrikli Araba Motoru

Küresel ısınmanın da önünü almayı hedefleyen elektrikli araçlar ile ilgili ilk ele alınması gereken mevzu motorudur. Çünkü yolların pasını silecek olan bu arabaları diğer türdeşlerinden ayıran en can alıcı nokta motorudur. Bu araçlar, içten yanmalı motoru bünyesinde barındıran yakıt odaklı otomotivlerin aksine petrol ve ekürülerine ihtiyaç duymamaktadır. Bu nedenle elektrik ile çalışan arabalarda yakıt deposunun yerini batarya ve pil setleri almaktadır. 

Böylece muhtaç olduğu gücü arabanın damarlarına lityum iyon ve benzerlerinden oluşan piller akatarmaktadır. Bu duruma farklı bir pencereden bakmak gerekirse, hibrit araçlarda motorun görevini yerine getirebilmesi için benzinli yahut dizel motora ihtiyaç duyulur. Yani yakıtın yanması gerekmektedir. Fakat elektrikli araçlar, fren esnasında dahi ihtiyaç duyulan enerjiiyi bünyesine depolar. Böylelikle talep edilen güç, bataryada depolanan elektrik ile sağlanmış olur. 

Çevre dostu oluşu ile dikkatı nazarı celbeden elektrikli otomotivler, egzoz salınımından, gürültü kirlilğinden de muaf tutulmaktadır. Ayrıca devir saati, karbon salınımı gibi kavramları da dönüştürüp, başkalaştırmaktadır. Buna ek olarak yakıttan beri oluşu, az bakım gerektirmesi ve ikinci ele düştüğünde daha az değer kaybedişi ile de cüzdanları sevindirmektedir. 

Elektrikli Araba Şarj İstasyonu

Ezber bozmaya devam eden elektrikli arabalar, kendi prensiplerini belirleyip, kendi kurallarına göre oynayamaktadır. Bu nedenle bu araçlarin bataryaları, alternatif akım kullanılarak üretilen modellerinde ev tipi prizlerle dahi şarj edilmektedir. Acelesi olmayanlar için bir gecede tam doluluk seviyesine ulaşmaktadır. 

Daha hızlı şarjdan yana saf tutmak isteyenler için ise, doğru ve karma çeşitlerin hepsine hitap eden şarj istasyonları bulunmaktadır. Doğru akım şarj ünütesi bu konuda daha avantajlıdır. 
Bu otomotivlerin bazı markalarında kablosuz şarj seçenekleri de mevcuttur. Zemine güç aktarımını olası kılan donanım döşenerek bu alternatiften yararlanmak mümkündür. Aracı o zemine park etmek şarj için yeterli bir aksiyon olmaktadır. 

Elektrikli Araba Modelleri

Türdeşlerine kıyasla yüzde doksan daha az hareketli parçaya sahip olan elektrikli arabalar, doğru ve alternatif akım ile çalışan modellere sahiptir. Fakat üretici firmalar daha çok alternatif akımlı modellerden yana tercihlerini kullanmaktadır. Çok daha yüksek devirlere çok daha kısa sürede çıkabilen bu arabalar, AR-GE çalışmaları ile günden güne gelişmeye devam etmektedir. Böylece uzun kilometre menzile sahip modelleri de vitrinde yerini almaktadır. 
Önceden elektrikli araçlar şehir içinde kısa mesafeleri, tek şarj ile alırken, yeni nesil bataryalar bu tabuyu yıkmaktadır. Böylece ilerleme kateden yazılımlar ile elektrikli otomotivler 500 kilometreye varana kadar yolculuk imkanı sunmaktadır. Buna ek olarak bu sayı batarya kapasitesi, hava koşulları ve sürüş stiline göre değişebilmektedir. Ancak yeni modellerin rejenaretif fren sisteminin bu kaygının önüne set örmesi de beklenmektedir. Hatta yeni modeller ve mamrkalar, 1 milyon kilometre vadinde bulunmaktadır.

Elektrikli Araba Fiyatları

Bunca girizgahtan sonra gözler elektrikli araç fiyatlarına dönmektedir. Elbette fiyatlar aracın kalitesine, modeline ve markasına göre değişim göstermektedir. Aynı zamanda değişen ekonomik dengeler ve artan popularite de fiyatları etkilemektedir. Elektrikli arabalar fiyat aralığı 2022 listesi, tabanda 1.000.000 ile başlar iken tavanda 4.459.500 fiyat aralığına kadar yükselmektedir. Ancak taban ve tavan belli nicelikler ve şartlar ile birlikte sürekli bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. 

Elektrikli Araba Markaları
 
Her marka hızla kendi elektrikli aracını üretmekte birbiri ile yarış halindedir. Halihazırda piyasada mevcut olan markaların yanında, görücüye çıkmak için gün sayan markalar da vardır. Bu markalardan birkaçına değinmek gerekirse; Kutup Yıldızı, Ford Mustang, Volswagen, Tesla, BMW İX, Skoda Enyaq, Mercedes EQS, Audi A6, Cadillac Lyriq, Nissan Ariya, Renault Megane, Togg C-SUV, Toyota bZ4X.
Bu bilgiler yadsınamaz bir gerçeğe gebedir ki; elektrikli araçlar, türdeşlerini kısa sürede sollayıp, adını bu mecraya altın harfler ile yazdıracağa benzemektedir.