Ebegümeci faydaları nelerdir? Ebegümeci nedir, şifalı mı?

Delta Virüsü Nedir? Delta Virüsü Nedir?

Ebegümeci hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler bu değerli bitkiyi nasıl kullanması gerektiğini bilmez ve dolayısı ile hayatında birçok hastalığı tedavi edecek ve birçok sıkıntıyı giderecek bu şifalı bitkinin değerli etkisinden de mahrum kalır.
 
İşte bu yazımızda ebegümeci hakkında size mutlaka bilmeniz ve hayatınıza tatbik etmeniz gereken bilgileri aktarıp bu konuda önünüzü aydınlatmaya gayret göstereceğiz. Belki de bu sayede, içinde bulunduğunuz hastalık ve sıkıntı tamamen defolup gidecek, şifa ve rahmet sizi de sarıp sarmalayacak ve bu sayede çevrenizdeki insanlar da kurtuluşa erecek. İşte başlıyoruz:
 

Ebegümeci Ne İşe Yarar? Ebegümeci Çiçeği Faydaları Nelerdir?


Ebegümecigiller ailesinden olan bitkinin 1500 kadar türü olduğu bilinmektedir. İki yıllık otsu bir bitkiler arasında yer alan bu çiçeğin ve ülkemizde 7-8 türü yetişmektedir. Bu değerli bitki Afrika ve Afrika’ya komşu ülkelerde kullanılmaya başlanmış ardında da dünyaya yayılmıştır. 
Ebegümeci bitkisinin ilk defa parfüm sektöründe kullanıldığı ve bu değerli bitkinin çiçeklerinin parfüm yapımı için oldukça etkili kimyasallar taşıdığı bilinmektedir. Bu bitki o dönemdeki insanlar tarafından sinameki gibi kabızlığı tedavi etmesi özelliği ile de ön plana çıkarılmış ve defalarca kullanılmıştır.

Ebegümeci çiçeğinin yaprakları; reçel ve jöle gibi yiyeceklerin yapımında kullanıldığı gibi soğuk ve sıcak çay gibi içeceklerin hazırlanmasında da kullanılır.  Halk tarafından pişirilerek tüketilen ebegümecinin yaprakları ıspanağa benzemektedir.
 
Bu bitkinin kalp ve sinir sistemi sorunları konusunda da oldukça etkili bir nitelik taşıdığı bilinmektedir ve birçok hekim tarafından bu özellikleri ile ön plana çıkarılmıştır.
Bununla birlikte birçok ülkede hipertansiyon tedavisinde kullanılan ebegümeci çayı, popüler bir uygulama haline gelmiş ve bu ülkelerde kullanılan bu yöntem, zaman içerisinde bütün dünyada da yaygınlaşmıştır.

İlginç bir şekilde ebegümeci bitkisinin kanser tedavisi alanında da kullanıldığı, en azından testlere tabi tutulduğu da bilinmektedir.

Hibiscus Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Yenir Mi? Ebegümeci Yemeği Var Mı?

Batı ülkelerinde ebegümeci, hibiscus olarak adlandırılır ve özellikle zayıflama ve kilo verme konusunda etkin bir role sahip olduğu iddia edilir. İşte bu bağlamda birçok zayıflama firması ebegümeci ekstresi ile alakalı ürünler geliştirip bu ürünleri zayıflama ilacı olarak piyasaya sürmüşlerdir.

Yine aynı firmalar ebegümeci özünden elde edilen kimyasalları detoks kürü ve antioksidan çaylar şeklinde de sunmuştur.
 
Kısaca ebegümecinin kullanım tarihini dikkate aldığımızda bu değerli bitkinin son derece farklı alanlarda kullanıldığını ve oldukça değerli niteliklere sahip olduğunu ve bu nedenle de elimizin altında bulunan bir şifa hazinesi olduğunu ifade ederek daha detaylı bilgiler için aşağıdaki kısımları okumaya davet ediyoruz sizi. Çünkü aşağıda ebegümeci ile alakalı çok farklı bilgiler öğrenecek ve birçoğunuz adeta şok olacaksınız:

Ebegümecinin çiçeklere sahip olduğunu ve yenilebilir bir formda bulunduğunu bilmekteyiz ve bu bitkinin sebze olarak tüketilebileceğini de biliyoruz. Zaten birçok kültürde ve birçok mutfakta bu bitki ile farklı türde yemekler, börekler ve salatalar da yapılmaktadır.
Ülkemizde de bilhassa kırsal kesimlerde bu bitkinin içerisine bulgur ve pirinç eklenerek pişirilmesi sonucunda türlü türlü ve oldukça leziz yemekler yapılmaktadır.

Ebegümecinin Faydaları Nelerdir?

Şimdiye kadar yapılan araştırmalar ebegümecinin sağlık üzerinde birçok faydalı etkiye sahip olduğunu ve bu etkilerin kişinin vücudunda türlü türlü güzelliklere vesile olduğunu ortaya koymaktadır. Bu anlamda bu bitkinin kilo vermeye yardımcı olması ve iltihap gidermesi özellikleri, ön plana çıkan faydalarından birkaçıdır.

Bunun yanı sıra cilt temizliğinde oldukça önemli bir role sahip olan ebegümeci, aynı zamanda hücreleri yenileyerek yaşlanmayı durdurma veya geciktirme gibi bir etkiye de sahiptir. Gribal enfeksiyon gibi veya astım gibi solunum yolları hastalıklarının önlenmesi ve giderilmesi gibi durumlarda da oldukça etkili bir yere sahip olan ebegümecinin farklı faydalarını şöyle listeleyebiliriz:

Bu değerli bitki kan basıncını dengeleyici bir role sahip olmakla birlikte yüksek tansiyon hastaları için özellikle tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte antibakteriyel özelliğinin bulunması bilhassa temas yoluyla bulaşan virüs ve mikropların önlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve vücudun daha diri bir duruma gelmesini sağlamak gibi güzel özellikleri de bulunmaktadır.
 

Bitki laksatif etkisi dolayısı ile uzun süreli kabızlık yaşayanlar için de bir müshil görevi görmekte ve bu amaçla da kullanılmaktadır. İlginç bir şekilde ebegümeci bitkisinin sedatif etkisi ile ön plana çıktığı ve kişinin uyku problemi konusunda yaşamış olduğu sıkıntıları gidermesi konusunda da etkin bir role sahip olduğu, yapılan araştırmaların sonucu olarak ortaya konan önemli ve değerli bir özelliğidir.

Bu anlamda depresyon ve genel anksiyete bozukluğu gibi konularda da bu sedatif etkisinden faydalanılabileceği ifade edilir. Ebegümecinin diş etlerine faydalı olduğu bilgisi de oldukça popülerdir ve bunun yanı sıra astım, bronşit gibi üst solunum yolu hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bunun bir uzantısı olarak ses kısıklığını düzelttiği de ve göz kuruluğu konusunda kişiyi rahatlattığı da bilinmektedir.

Bu bitkinin adet söktürücü etkisi olması nedeniyle uzun süredir adet göremeyen kadınların bu bitkiyi düzenli bir şekilde kullanması halinde adet dengeleyici bir etkiye sahip olduğu da bilinir.

Taze Ebegümeci Nasıl Tüketilir? Ebegümeci Çayı Faydaları Nelerdir?

Ebegümeci, çay olarak tüketilecekse, bir bardağa 1 çay kaşığı konulması kafi olacaktır ve genellikle bir buçuk gram öğütülmüş ebegümeci çayının üzerine taze kaynatılmış sıcak suyun ilave edilmesi ve ardından da 10 dakika kadar demlenmesi yeterli olacaktır.

Uzmanların tavsiyeleri esas alındığında yapılan bu çayın sıcak veya soğuk olmasına bakılmaksızın günde ortalama 3 ila 5 bardak arası tüketilmesi herhangi bir sıkıntıya sebebiyet vermeyecektir. Fakat fazla tüketilmesi halinde farklı problemlerin çıkması da muhtemeldir.
Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi ebegümeci çayı geleneksel bir ilaç olarak tercih edilmekte, bunun yanı sıra krem ve losyon gibi pek çok kozmetik ürünün yapımında da içindeki kimyasallar sayesinde rol oynamaktadır.
 
Farklı bir bitki olan ebegümeci, çiğ olarak tüketilebileceği gibi pişirilerek de tüketilebilir, ne var ki çiğ olarak yendiğinde besleyici özelliğini daha fazla muhafaza ettiği ve dolayısı ile vücuda daha fazla katkı sağladığı da bilinmektedir.

1 bardak suyun içine 10 damla kadar ebegümeci özü sıkarak bu bitkiyi kullanabilirsiniz. Tabi dilerseniz bu özün miktarını kendi tecrübenize ve kendi ağız tadınıza uygun bir şekilde daha yoğun olarak da ayarlayabilirsiniz.

Bu karışımı günde 2 defa aç karnına bir çay kaşığı özü ile içebilir ve bu şekilde vücudunuzda güzel gelişmelerin yaşanmasına şahitlik edebilirsiniz.

Ebegümecinin Zararları Nelerdir? Ebegümeci Nasıl Kullanılır?

Ebegümecinin zararlı etkileri ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda ebegümeci çayının günlük limiti 1 litre olarak belirtilmektedir. Fakat 1 litreden fazla tüketilmesi halinde çeşitli yan etkileri ile karşılaşmak olasıdır. 

Gebelik durumunda bu çayın içilmesi önerilmemektedir. Adet söktürücü etkisi bulunan ebegümecinin gebelik hormonları ile birleştiğinde olumsuz sonuçlar doğurma olasılığı yüksektir. 
 
Bunun dışında bu bitkinin tansiyonu düşürme gibi bir rolü olması dolayısı ile tansiyon hastalarında dikkatli bir şekilde kullanılması tavsiye edilmekte ve bu bitkiyi kullanan kişiler temkinli olmaya davet edilmektedir.

Bu anlamda yüzlerce faydası olan bu bitkinin yine de bir uzman kontrolünde dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Çünkü hangi bitkinin hangi şekilde kullanılmasına kesinlikle bir hekim ve uzman karar vermeli ve bu doğrultuda hareket edilmelidir. Aksi takdirde ciddi sıkıntılar ve zararlı etkiler meydana çıkıp insanın huzurunu ve sağlığını bozabilir.

Ebegümeci Hakkında Bir İslâm Aliminin Söylemleri

Özellikle bitkiler konusunda aştırmalar yapan ve şifalı bitkiler ile alakalı birçok makale kaleme alan bir İslam alimi İbrahim Hakkı Hazretleri, bize ebegümeci ile alakalı olarak şu değerli bilgileri aktarmıştır:

•    "Değerli mümin kardeşlerim, Cenab-ı Hak bu dünyayı yaratırken içerisine türlü türlü şifalı bitkiler serpiştirmiş ve eşref-i mahlukat olan biz insanlardan da bu bitkileri bulup tedavi amacıyla kullanmamızı istemiştir. Bu anlamda ebegümeci bitkisi de Cenab-ı Hakk'ın yaratmış olduğu oldukça değerli bir bitkidir ve bu bitkinin doğru kullanılması birçok güzel etkiye vesile olmaktadır. Bu anlamda huzursuzluk ile yanıma gelen insanlara düzenli bir şekilde kullanmalarını tavsiye ettiğim ebegümeci, onların huzursuzluktan kurtulmalarına vesile olmuş ve uyku düzenlerinin bozukluğunu da ortadan kaldırmıştır.

 
•    Bununla birlikte kabızlık yaşayan insanlara da özellikle tavsiye ettiğim bu bitki, onların bu rahatsızlıktan kurtulmalarına da vesile olmuştur. Şunu unutmayın ki Cenab-ı Hak merhametiyle bütün varlıkları insanın hizmetine sunduğu gibi ebegümeci bitkisini de insanın istifadesine sunmuştur. Bize düşen ondan en güzel şekilde yararlanmaya çalışmaktır."