Detoks nedir, Detoks neden yapılır, ne işe yarar?

Dengesiz beslenme ve çevre kirliliğin insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkiler nedeniyle popülerleşen Detoks kavramı için insanlar; detoks nedir, detoks diyeti ne işe yarar? Gibi sorular sormak da ve bu konu hakkında araştırmalar yapmaktadır. 

İnsan vücudunda zararlı toksinlerin temizlenmesini sağlayan detoks, insan vücudunu sistemli bir şekilde temizleyen doğal bir sistemdir. İnsanlar detoks sistemlerinin daha sağlıklı çalışması için ise detoks diyetini sıkça uygulamaktadır. 

Detoks Nedir?

İnsan vücudu sürekli toksin üretir. Bu zararlı toksinler ise detoks sistemi ile vücuttan sağlıklı bir şekilde atılır. Kısacası; insan vücudunun kendi ürettiği zararlı maddelerden arındırma sistemi diyebiliriz. Bu sistem her insanda doğal olarak bulunur. Fakat bazı insanlar, daha sağlıklı bir detoks için, diyet listeleri hazırlayarak bu sistemi güçlendirmektedir.

Detoks Neden Yapılır?
 
Her geçen gün nüfusun artmasıyla birlikte çevremizde oluşan kirlilik, sporsuz yaşam ve doğal olmayan gıdaların tüketimine bağlı olarak artan hastalıklar için kullanılmaktadır. Daha doğrusu insan vücudunda doğal bir sistem olan detoksun, sağlıklı besinler ile daha güçlü çalışması için detoks diyeti veya suyu yapılır. 

●    Baş ağrıları,
●    Halsizlik ve yorgunluk,
●    Sağlıksız cilt,
●    Sindirim bozukları ve,
●    Düzensiz uyku gibi daha birçok şey için yapılır. 

Detoks Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunda; karaciğer, böbrekler, deri akciğer ve bağırsaklar oluşan toksinlerin atılmasında büyük rol oynar. Bu zararlı toksinler nefes verilerek, terleyerek, gaita ve idrar yoluyla atılmasını sağlar. İşte bu sisteme detoks denilmektedir. 

Detoks ne işe yarar, sorusunu yukarıdaki paragrafta detaylı bir şekilde anlattık. Fakat detoks kavramı ile birlikte günümüzde bir de diyet kavramı da eklendi. Detoks diyeti ise; yukarıda saydığımız organların özellikle de karaciğerin daha düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışmasını ve toksinlerin atılmasını sağlar. Detoks diyeti, bol mineral ve vitamin barındıran yiyecekler ile yapılır. 

Detoks Suyu Nedir ve Nasıl Yapılır?
 
Metabolizmanın çalışması ile vücutta oluşan toksinlerin daha sağlıklı atılması için insanlar detoks suyu diyeti nasıl yapılır veya detoks suyu diyeti nedir gibi araştırmalar yapmaktadır. 

Detoks suyu; vitamin ve mineral açısından yüksek değerlere sahip olan sebze, meyva ve kurutulmuş baharatlardan oluşturulur. Detoks suyu yaparken, vücutta bulunan toksinlerin atılmasını sağlayan organları destekleyecek yiyecekler olduğuna dikkat edilmekle birlikte içerken rahatsız vermeyecek bir lezzette olduğuna önem verilmelidir.

Detoks Suyu Zayıflatır Mı?
 
Düzensiz ve sağlıksız beslenme sonucunda oluşan kiloları vermek için de detoks suyu diyeti, diyetisyenler tarafından önerilir. Zayıflamak için vücudun düzenli bir şekilde çalışması ve toksinlerin atılması gerekir. Metabolizmanın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak fazla kiloların yakılması sağlanır. Yağ yakıcı detoks suyu ise evde herkes kolay bir şekilde hazırlayabilir. 

Gerekli malzemeler:

Endüstriyel Yağlar Endüstriyel Yağlar

●    1 Litre su
●    1 adet limon 
●    Biraz zencefil ( miktar değişebilir)
●    Biraz tarçın 
●    Bir yemek kaşığı kuru nane
●    1 adet 200 ml doğal maden suyu

Bu malzemeleri bir araya getirdikten sonra, elinizde bulunan suyu kaynatın ardından maden suyu hariç diğer malzemeleri ilave ederek kısık ateşte kaynatın. Daha sonra demlemeye ve soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra maden suyunu ekleyerek 24 saate diyet suyunu tüketin. Örneğin; sabah 1 bardak, öğlen vakti 1 bardak, akşam bir bardak). Fakat, unutulmamalıdır ki normal su da metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Ve şu tüketmeyi de ihmal etmeyin.  

Detoks ve detoks diyetinin nasıl yapıldığını ve ne işe yaradığını yukarıda yer alan makalemizde detaylı bir şekilde açıkladık. Güzel bir hayat için sağlıklı bir yaşam şart. sizde detoks diyeti ile güzel bir hayatta sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.