Corona Virüs insandan insana geçebilen ve şiddetli solunum yolu enfeksiyonuna neden olan virüs çeşididir.

İlk kez Çin’in Wuhan Eyaletinde görülen virüs Akciğerleri tutması onu ölümcül bir virüs çeşidi haline getirmektedir. Doğada bulunan Coronavirida ailesindendir. Corona denmesinin sebebi ise Latince de Corona’nın taç manasına gelmesidir. Corona’da yuvarlak zemin üzerine taç şeklinde dikenler vardır ve bu Virüse taç görünümü vermektedir. Bu dikenler Virüsün hücreye bağlanmasını sağlayan Spike Proteinleridir. Corona ilk belirtileri ateş, öksürük, bulantı, kusma gibi semptomlara görülmekte.

Delta virüs ise ilk defa Hindistan da ortaya çıktığı için Hint Mutasyonu daha sonra İngiltere’nin ismini değiştirmesiyle Delta Mutasyonu olarak adlandırıldı. Bu da Hindistan’ın bulunduğu konum ile alakalı. Delta Virüs normal Corona virüsten farklı olarak çok daha fazla Spike Proteinine sahiptir. Böylelikle hem daha kolay bulaşmakta hem de hücreye tutumunu kolay olmaktadır. Boğazlara ve ciğerlere daha fazla tutunan virüs daha ölümcül olmaktadır. Ancak en ağır görülen Delta Virüsün belirtileri o kadar kötü başlamıyor. Burun akıntısı, boğaz ağrısı gibi grip benzeri semptomlarla ortaya çıkıyor. Yakalananlar önce grip olduğunu düşünüyor. Ama gittikçe duruma ağırlaşma görülüyor.
 
Delta Virüse Karşı Aşılar Etkili Mi? Mutasyona Karşı Aşıda Son Durum

Delta Virüsüne karşı aşılar etkili mi? Üzerine gerçekten düşünülmesi gereken bir konu. Şu an dünyada mutasyonlara karşı etkili olan aşı çeşidi MRNA aşıları olan Astra Zeneca ve Biontech. Brezilya ve İngiltere Varyantlar’ına karşı hastaneye yatışları engelleme de %92-%96 arasında etkili. Özellikle iki doz olanlarda yüksek koruma sağlıyor. Unutulmaması gereken konu bunlarda dahil aşılar hastalığı hafif geçirmemizi sağlaması. Hastalığı almamızı engellemez veya bulaştırmamızı engellemez. Ancak aşırı bir alerjik reaksiyon geçiren kişiler de bu aşılar yani MRNA aşıları doktora danışmadan karar verilmemelidir. En az etkili olan ise ilk çıkan aşı olan Sinovac aşısı. Maalesef Delta Virüsüne karşı korumasının azaldığını Sinovac’ın kendi yetkilileri açıkladı. Ama yan etkisinin azlığı nedeniyle de özellikle alerjik bünyeli kişiler için ideal olan aşı türü. Aşı olmadan önce en ufak hastalığınızı, geçirdiğiniz ameliyatları, varsa alerji öykünüzü doktorunuzla paylaşın. Sputnik V ‘nin etkisiz kaldığını görülüyor. 04.07.2021 tarihi itibariyle Rusya’da hem vaka hem ölüm sayıları-Delta Virüs- kaynaklı devam ediyor. Ve Sputnik V Rusya yapımı olduğu için. Şu an Delta Virüsüne karşı etkinliği tartışılıyor. En etkili aşı MRNA aşıları gibi görünüyor.

Mutasyona karşı aşılarda son durum ise birazcık kafaları karıştırdı. Son yapılan açıklamalar kafalarda soru işareti bıraktı. Bunun nedeni 3.doz aşı açıklaması. Kime, nasıl, ne zaman gibi konular tam bir açıklama yapılmadığı için kafalarda soru işareti. Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un yaptığı açıklamalara göre iki doz Sinovac aşısı yaptıranlar bir doz Biontech aşısı yaptırmalı. Çünkü Sinovac Delta mutasyonuna karşı, etkinliği zayıf. Sinovac aşısının iki dozu Biontech aşısının tek dozu kadar anca etki göstermekte. Yani Sinovac iki doz aşı olanlar Biontech’in tek dozuna eşit oluyor. Yani aslında bir üçüncü doz değil 2+1 şeklinde oluyor Biontech aşısında. Peki Biontech iki doz olanlar da yeni bir mutasyon görülünceye kadar etkin bir korumada oluyorlar. Yani Biontech iki doza da 1+1 diyebiliriz. En azından aşı olduktan 7-8 ay kadar %96 oranında hastane yatışı engelliyor. Önemli olan iki doz olmak. Olduktan sonra da 14 gün geçmesi gerekiyor. Bir de Corona geçiren kişiler var. Bunlar için tek doz yeterli görülüyor şimdilik. Bunlara da sadece 1 diyebiliriz. Sputnik V açıkçası beni korkutmaya yetiyor. Henüz tam bir veri yok ancak Rusya’nın durumuna baktığımız da yine diyorum düşündürücü. En azından belirli bir veri elde edilinceye kadar.

Delta Virüsün Yayılımında Ülkelerin Durumu

Delta Virüsün Yayılımında Ülkelerdeki son durum ise pek iç açıcı değil. Dünya Delta Virüsle çalkalanıyor. Özellikle nüfusunun %50-60 ‘Inı aşılayan İngiltere, İsrail, Rusya da hızla artan vaka ve ölüm sayıları endişe verici boyuta ulaştı. Dünya Sağlık Örgütü de bu Delta Virüs’ün durumunu -tehlike boyutunu- endişe verici boyuta yükseltti. İngiltere, İsrail, Rusya’da normalleşen ülkeler tekrar kısıtlamaya gitmeye başladılar. Yurt dışından alımlarda aşı şartı olmayanlara zorunlu karantina ve PCR testi zorunluluğu getirildi. Türkiye için ise durum biraz kritik. Çünkü Rusya’dan gelen turistlere aşı şartı ya da karantina ya da PCR testi zorunluluğu getirilmedi. Aşı da ise Sinovac aşısının Delta Virüse karşı zayıf kalması diğer bir problem. Ayrıca her ne kadar aşılama hızlansa da normalleşme adımlarının hızlı atılması. İnsanlar maske-mesafe-hijyen kurallarına zaten uymakta zorluk çekiyorlardı. Şimdi dikkat etmedikleri için de virüsün patlaması kuvvetle muhtemel. Ev ziyaretleri, arkadaş buluşmaları, Kafe-bar gezmeleri, piknikler ve ülke içindeki tatiller, sinemalar vb. Tüm ülkeler alarm durumundayken bizim rahatlamamız çok erken oldu.

Delta Virüsünde Dördüncü Dalga Görülür mü?

Delta Virüsünde dördüncü dalga görülür mü? Sorusuna ise maalesef -evet- diyerek cevabını verelim. Ancak bu aşılama sayesinde üçüncü dalgaya oranla daha hafif olur. En azından sağlık çalışanları bakımından. Ama İngiltere, Rusya ve İsrail de görülemeye başlandı bile. Özellikle Rusya’nın altını çizmek istiyorum. Bizde Eylül hatta Eylül ayını bulmadan ağustos ayında görülmeye başlanır. Sanırım aşılanmanın hızlanması tek artı noktalardan biri. Ancak küresel çaptaki sorunlar ekonomik nedenlerle göz ardı ediliyor. Ve bu başımıza çok daha büyük bir bela olacak. 4. Dalga gibi bir bela. Ki aşılama devam etse ve Delta Virüsü olmasa bile bir süre daha tedbirler gevşetilmemeliydi. Stratejik ve kritik bir hata gibi duruyor bu. Uluslararası Konjüktür göz ardı ediliyor maalesef. Önce nasıl Çin’de izleyip başımıza geldiyse sonrasında İngiltere’de de gördük aynı durumu şimdi bir-bir buçuk ay önce Hindistan da gördüğümüz durum kısa bir süre sonra kapımızı çalmak üzere gibi duruyor. Aslında kapımızı çalıyor ve biz inatla kulaklarımızı tıkıyoruz. İnşallah Nisan gibi yaşadığımız üçüncü dalga, dördüncü dalganın fragmanı olmaz. Sevgi ve sağlıkla kalın.

Kullanılan Kaynaklar

Bkz. Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenel- Halk Tv

Endüstriyel Yağlar Endüstriyel Yağlar

Bkz. Dr. İbrahim Ersoy’la Güncel Sağlık

Bkz. Prof. Dr. Murat Aksoy

Bkz. Wikipedia.com