Soluduğumuz toksinlerin hızlıca vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olan öksürük, günlük hayatta yaygın olarak görülür.

Öksürüğün arada sırada olması normal kabul edilirken kesilmeyen öksürük oldukça rahatsız edicidir ve önemli bir hastalığın başlangıcı da olabilir. 

Özellikle çocuklarda sık görülen öksürük geceleri daha çok olur ve çocuğun uyumasına engel olur. Çocuklarda öksürüğü kesmek için çeşitli yollar vardır. Bunları uyguladığımızda çocuklarımızı bir nebze de olsa rahatlatarak onlara yardımcı olabiliriz. 

1- Çocuğun odasında halı ve benzeri tozları tutan cinste eşya bulundurmamalı ve yatağına da alerji kılıfı kullanılmalıdır. 

2- Çocuklarda ayak sıcaklığı ile burun sıcaklığı bağlantı olduğundan ayaklarının sıcak tutulması öksürüğün kesilmesi için çok önemlidir. 

Kafada yağ bezesi neden oluşur? Kafada yağ bezesi neden oluşur?

3- Çocukların odası serin tutularak da öksürük azaltılır. Çünkü sıcak ve kuru oda burun tıkanmasını ve öksürüğü artırır. 

4- Çocuklar gece öksürdüğünde, öksürüğü kestiği söylenen limonlu su, ballı su, soğan suyu, zerdeçal, zencefil gibi karışımları vermemelidir.  Böyle karışımlar çocuğun midesini bozacağı gibi öksürüğünün kesilmesine de fayda sağlamayacaktır. 

5-  Geceleri üzerini çok açan çocuklara tüm bedenini saracak şekilde uyku tulumu giydirmelidir. Ayrıca ayaklarını çok sıkmayan gevşek bir çorap da giydirilebilir.

6-  Çocuklarda öksürüğü kesmenin yollarından biri de evin hiçbir odasında sigara içmemektir. Dışarıda bile sigara içildiğinde çocuklara temas etmeden önce kıyafet değiştirilmeli ve eller mutlaka yıkanmalıdır. 

7-  Evde astım ve buhar ilaçları mevcutsa, doktora danışılarak öksürük ataklarını kesmek için buhar kullanılabilir. 

8-  Çocuklarda öksürüğü kesmek için evin içine deterjan ve yumuşatıcı kokulu çamaşır asmamalı ve parfüm sıkılmamalıdır. Özellikle de çamaşır suyu ile çok ağır temizlik yapılmamalıdır. 

9-  Çocuklarda öksürüğü kesmek için hiçbir şekilde gece ya da gündüz kakaolu gıdalar yedirilmemelidir. 

10-  Çocuklara, yatmadan 3-4 saat önce ve gece süt içirmemeli, meyve ya da herhangi bir yemek yedirilmemelidir. Yalnızca su içirilebilir.