Dünya genelinde petrol fiyatları Çin’deki koronavirüs vakalarındaki artış ve kısıtlamalardan kaynaklı düşmeye devam ediyor. 

Brent petrol fiyatları kritik eşiğin altını gördü. Çin’ de yaşanan corona virüs vakalarındaki artış ve kısıtlamalar fiyatların düşmesinde etkili oldu ve ekonomik büyümenin yavaşlayacağı yönünde beklentiler oluştu. Küresel piyasalarda yaşanan gelişmelerden dolayı brent petrolün fiyatı % 5’e yakın değer kaybederek 100 doların altına düştü. 

Gardiyan ( İnfaz ve Koruma Memuru) Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları Gardiyan ( İnfaz ve Koruma Memuru) Nasıl Olunur? 2022 Şartları ve Maaşları

Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu?

Ham petrol ithalatında dünyanın en büyük ülkesi olan Çin’de Kovid- 19 vakalarında yaşanan artış ve getirilen kısıtlamalardan dolayı brent petrol fiyatlarında aşağı yönlü bir eğilim oluşturuyor. Global piyasalarda resesyon riski talebi azaltırken arz daralması endişeleri de fiyatlarda etkilidir. Öte taraftan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol’un küresel bir enerji krizi yaşandığını ifade ederek, “Dünya, derinliği ve karmaşıklığı açısından bu kadar büyük bir enerji krizine hiç tanık olmamıştı” dedi. Bu doğrultuda petrol fiyatlarında düşüş olması da etkilidir. 

Dünyanın en büyük ham petrol ithalatçısı olan Çin’ de corona virüs vakalarında artış yaşanması ile beraber gelen kısıtlamalar, brent petrol fiyatlarında düşüşe sebep oldu. Petrol fiyatları ekonomilerde yavaşlama ve isteğe yönelik endişelerle varil başına 100 doların altında devam ediyor. Küresel alanda yaşanan gelişmeler petrol fiyatlarını düşürdü. Ukrayna ile Rusya arasında çıkan savaştan bu yana Mart ayında varil başına 130 dolara çıkmıştı ama bu seviyelerdeki seyri devam etmedi. Çin’de vakaların artması ile kısıtlamaların yaşanması ve dolardaki yükseliş petrol fiyatları üzerinde baskı oluşturdu. 

ING Groep Emtia stratejisti olan Warren Peterson’ ın ifadesine göre, “Zayıf makro görünüm şu anda piyasayı sürüklüyor ve kısa vadede devam edebilir. Bu da aşağı yönlü daha fazla alan olduğunu gösteriyor. Ancak güçlü temel göstergeler nedeniyle bu düşüşün sınırlı olduğunu düşünüyoruz” dedi. Bir gün önce 107,24 dolara kadar artan Brent petrolün varil fiyatı, günü 107,1 dolar seviyesinde gerçekleşti. Brent petrolün varil fiyatı bugün 107,70 dolara yükseldi, ama küresel piyasalarda gerçekleşen gelişmeler sebebiyle 100 doların altına düştü. 

Akaryakıtta İndirim!

Dünyada yaşanan gelişmeler ve Çin’ deki corona virüs vakalarındaki artış ve kısıtlamalardan dolayı petrol fiyatlarında düşüş yönlü baskı gerçekleştiriyor. Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 99,34 dolardan işlem görmektedir. Dün 106,56 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 99,49 dolar seviyesinde tamamlandı. Brent petrolün varil fiyatı %0,15 düşüş ile 99,34 dolar oldu. Ham petrolün varili 95,78 dolardan alıcı bulundu. 

Uluslararası piyasada yaşanan bu gelişmelerin ardından gözler akaryakıt fiyatlarına çevrildi. Akaryakıt fiyatlarında düşüş yaşanması bekleniyor. Güncel akaryakıt fiyatlarına baktığımız zaman İstanbul, Ankara ve İzmir’de farklılıklar yaşandı. İstanbul Avrupa Yakası’nda bir litre benzin fiyatı 25,18 TL, İstanbul motorin litre fiyatı Avrupa Yakası’nda 25,37 TL ve İstanbul LPG litre fiyatı Avrupa Yakası’nda 10,72 TL değerindedir. Ankara’da benzin litre fiyatı 25,30 TL, Ankara’da motorin litre fiyatı 25, 49 TL, Ankara’da LPG litre fiyatı 10,74 TL değerinde. İzmir’de benzin litre fiyatı 25,32 TL, İzmir’de motorin litre fiyatı 25,50 TL VE İzmir’de LPG litre fiyatı 10,43 TL değerinde. 

Öte taraftan dünya genelinde finansal pazarlar resesyon ve enflasyon ikilemi arasında yön arayışını devam ettirirken gözler ABD’de açıklanacak enflasyon verilerine çevrildi. Haziran ayında enflasyonun artmış olabileceğine yönelik açıklamalar piyasalarda belirsizlikleri yükselirken, artan dolar talebi ile dolar endeksi 108,1 ile son yirmi yılın en yükseğinde sürdü.