Zam haberleri arka arkaya gelmeye devam ediyor. Son olarak yeni bir zam daha geldi. Çayın fiyatı geçtiğimiz hafta yüzde 2,5 yükselmişti. 

Çay fiyatlarına bugün itibari ile uygulanmak üzere yapılan bu zam dikkat çekti. Diğer yandan da sektördekiler yaz ayları bitmeden çaya yeniden zam gelebileceği iddiasını ortaya attı. Zamlardan sıkıntı yaşayan vatandaşlar, çaya gelen zam sonrası yeni bir şok yaşadı.

Çaya Sürpriz Zam 

Çaya ani bir şekilde zam yapıldı. Bugün itibari ile çaya yüzde 9,5’lik bir zam 0ldu. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur) 16 Mayıs tarihi itibari ile çaya ortalama olarak yüzde 43.71 zam yapmasından sonra, fiyat artışları hiç gaz kesmeden devam ediyor.

BloombergHT’den İrfan Donat’ın yaptığı habere göre, geçen hafta fiyatı % 2,5 zamlanan çaya bugün de yüzde 9,5 zam gelerek bir şok daha yaşattı. Temel ihtiyaçların başında olan çayın bu kadar pahalanması moralleri bozdu. 

Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? Akaryakıtta İndirim! Brent Petrol Fiyatı Ne Kadar Oldu? Akaryakıtta İndirim!

Bu duruma bakıldığında çaya iki aydan daha kısa bir zaman da toplam yüzde 61,3 zam geldi. Bu sektörde yer alanlar Temmuz zammı sonrası,  Ağustos aylarında çaya yeniden zamların yapılacağını da öne sürdü.

Çaya Ne Kadar Zam Yapıldı? 

Çay fiyatı ile ilgili yapılan zam haberlerinden sonra,  vatandaşlar tarafından bazı detaylar araştırılmaya başladı. Konuyla ilgili olarak detayları öğrenmek isteyen çoğu vatandaş, arama motorlarında sorgulama yaparak, güncel çay fiyatlarını da öğrenmeye başladı.  Peki, Çaya ne kadar zam yapıldı? Son fiyatları ne kadar oldu? İşte merak edilen tüm detaylar...  Çay fiyatlarına geçtiğimiz hafta %2,5 oranında bir zam yapılmıştı. Bunun haricinde 5 Temmuz Salı günü ise %9,5 oranında bir zam yapıldı. Çay fiyatlarını raflarda gören vatandaşlar, şaşkınlığı gizleyemedi. 

ÇAYKUR, bugün çaya yüzde 9,5 oranında yeni bir zam daha yapacak.  Bilindiği üzere çaya; mayıs ayında %43 geçen hafta yüzde 2,5 oranında b bir zam yapılmıştı. Yapılan yeni zamdan sonra çay, iki aydan daha kısa bir zaman da toplam yüzde 61 oranında bir fiyat artışı gördü. 

Yeniden Zam Geleceği Doğrultusunda Bir Görüş Var 

Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs tarihinde 2022 yılı yaş çay taban alım fiyatları ile ilgili önemli açıklamalar yapmıştı. Yaş çayda geçen sene 3,87 TL olan alım fiyatı % 73 artışla 6 lira 70 kuruşa, kilogramda 13 kuruş olarak bilinen destekleme primi de yüzde 130,8 artışla 30 kuruşa çıkıp, 7 TL’ lik bir fiyat artışı yaşanmıştı. Sektörde yer ala kişiler zamların bunlarla sınırlı kalmayıp, Temmuz ve Ağustos aylarında yeniden fiyat artışı ile gündeme geleceği konusunda açıklamalar da bulundular.

Her şeyin zamlanmasından ziyade artışlar da devamlı olarak sürüyor. Arka arkaya yapılan zamlarla gündeme gelen çaya yeni bir zam daha geldi. Mayıs ayında son olarak bir zam yapılmıştı. Geçtiğimiz günlerde tekrar yapıldı. Yapılan çay zamlarının bununla da sınırlı kalmayıp, önümüzdeki aylarda artış göstereceği yönünde düşünceler mevcut. Özellikle çaya Ağustos ayında bir zam daha olabilir. Kilogram fiyatı çok yüksek olan çayı, artık vatandaş almak da güçlük çekiyor. Pahalı marka çayların yanı sıra en Ucuz markalar da dahil paketlere yansıyan fiyatlar, şaşırttı. Önümüzdeki aylarda yeniden bir çay zammı olacak mı? Merak ediliyor. Her şeye yapılan zamlardan sonra, ekonomik sıkıntı önemli bir boyuta ulaşmış oldu.