Bedelli askerlik ücretleri belirlenmiş oldu.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının sonrasında memur emekli ve memur emeklilerinin maaşları da zamlanmış oldu. Maaşlara gelmiş olan bu zam ile beraber bedelli askerlik ücretleri de değiştirildi. Bedelli askerlik yapmak isteyenlerin büyük bir merakla beklemiş olduğu ücret netleşti.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Oldu

Son 6 aylık enflasyon ile beraber bedelli askerlik miktarları da değişiklik yaşadı. Yeni hesaplamalara göre bedelli olan Askerlik ücreti 80.064 lira olarak belirlendi. Hazine ve Maliye Bakanlığı zamlar ve Temmuz Aralık 2022 döneminde kullanılacak katsayıları da genelge ile açıklamış bulunuyor.

İslam Memiş dikkat Çeken Açıklamalar Yaptı İslam Memiş dikkat Çeken Açıklamalar Yaptı

Hazine ve maliye bakanı Nurettin Nebahati'nin imzası ile yayınlanmış olan bu genelgeye göre bedelli askerlik ücretini belirleyen formüller yer alıyor. Yer alan bu formüllere göre 657 sayılı devlet memuru kanununu 154 maddesi uyarınca aylık gösterge tablosunda yer almış olan rakamlar ile ilave gösterge ve kıdem aylığı gösteri rakamlarının aylık olarak tutarlara çevrilmesinde uygulanacak aylık katsayı 0,333603 olarak belirlenmiş oldu.

Böylece bedelli askerlik formüllerine göre yeni hesaplamalar gerçekleşmiş bulunuyor. Belirli Askerlik ücreti Temmuz Aralık 2022 dönemi için 80.64 TL olarak kesinleşti. Türkiye istatistikler Kurumu tarafından açıklanmış olan enflasyon verileri emekli ve memur maaşlarının yeni miktarları hesaplanmasının sonrasında pek çok ödeme hizmetinin ve diğer miktarların belirlenmesi için de kullanılmıştır. Bu kapsamında belirlenmiş olan bedelli askerlik ücretinin yeni tutarı da 4 Temmuz tarihinde açıklanan 6 aylık enflasyon kapsamının tekrardan hesaplanmış ve açıklanmıştı.

Bedelli Askerlik Ücreti Temmuz 2022

Bedelli askerlik ücretleri Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki defa zam uygulanıyor. Bu kapsamda Ocak ayında duyurulmuş olan ve Haziran ayının sonuna kadar geçerliliğini korumuş olan bedelli askeri ücretleri Temmuz ayının başında Türkiye istatistikler Kurumu tarafından duyurulmuş olan enflasyon verilerini kullanarak yeniden hesaplanması yapılacak.

Sene başında açıklanmış olan enflasyon verilerine bağlı olarak 55.194 TL olarak duyurulmuştu. Temmuz ayının başında açıklanan TÜİK enflasyon verilerine bağlı olarak yeniden hesaplanan bedelli askerlik tutarı ise 80 bin 64 TL olarak güncellenmiş bulunuyor.

Bedelli Askerlikte Yüzde 155'lik Artış

3 yılda %155'lik artış ile kararlaştırılan bedelli askerlik tutarı 84.064 olarak güncellendi. Zamdan sonra bedelli askerlik ücreti açıklamasından sonra bedelli askerlik miktarlarını geçirdiği yüzdelik evrimde netleşmiş oldu. Ortaya konmuş olan hesaplara göre bedelli askerlik ücreti 2019 senesinde bu zamana kadar %155'lik oranında artış yaşanarak 80.000 64 TL olarak açıklandı.

Bedelli Askerlik Ücretinin Kredi İle Ödemesi Mümkün Mü?

Hâlihazırda geçim derdinde olan vatandaşlar açıklanmış olan bedelli askerlik tutarından sonra bedelli askerlik ücretlerini banka kredi ile ödeyip ödeyemeyeceklerini araştırma yoluna gittiler. Yapılan açıklamalara göre bazı bankaların bedelli askerlik kredisi hizmeti sunmuş oldukları öğrenildi. Buna göre 2022 senesi bedelli askerlik kredisi hizmeti sunmuş olan bazı bankalar şu şekilde belirlendi.

Ziraat Bankası VakıfBank Halkbank bedelli askerlik için kredi imkânı sunan bankalar vatandaşlara bu konuda kolaylık sağlıyor. Bankalardan kredi alıp bedelli askerlik ücretini ödemek isteyen vatandaşlar Vakıfbank Halkbank ve Ziraat Bankası şubelerine giderek bu konuda daha detaylı bilgi öğrenebilirler. Bedelli askerlikteki olan artış hesaplamalar sonrasında %155'lik olarak belirlendi. 

Geçtiğimiz dönemlerde 35.000 lira olan bedelli askerlik ücreti artışlardan sonra 80.000 64 TL oldu. Askerlik yapacak olanların büyük bir merakla beklemiş olduğu bedelli askerlik ücretleri netleştikten sonra konu ile alakalı olan bireyler bu miktarı ödeyebilmek için bankalardan kredi almayı düşünüyorlar.