Aşırı düşünme, herhangi bir konuyu gereğinden fazla ve çok uzun süre düşünmek demektir.

Herhangi bir şeye karar verirken ya da bir durumu değerlendirirken her şeyi en ince ayrıntısına kadar düşünmek normal gibi gelse de bu konuyu aklınızdan çıkaramazsanız durum aşırı düşünmeye dönüşür.

Hepimiz elbette kaygı ve strese neden olan olaylar yaşarız. Ancak bazı insanlar kaygılarını ortadan kaldırmakta zorlanabilir ve gelecek için endişelenir ve henüz gerçekleşmemiş olaylar hakkında olumsuz tahminlerde bulunur. Ayrıca geçmiş hakkında sürekli düşünerek kendilerini sık boğaz ederler. Başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğünü çok kafasına takarlar ve zihinlerinde olumsuz iç konuşmaların ortaya çıkmasına müsaade ederler. 

Karar verme aşamasında fazla düşünmek de problemlere neden olabilir. Kafamızdaki bütün seçenekleri tekrardan değerlendirmek ve bunun neticesinde de hatalı karar almaktan korkarsak yol alamayız. Bazen yanlış karar vermek bile karasızlıktan daha iyi olur. 

Aşırı düşünmek uykusuz geceler yaşamamıza neden olduğu gibi muhakeme yeteneğimizi de azaltır, depresyon belirtilerini artırabilir ve stres seviyemizde artışa neden olabilir.  Aşırı düşünme, depresyonun bir yan ürünüdür diyebiliriz Bu nedenle aşırı düşünmeyi azaltmak için kaygıdan uzak durmalı, depresyonu da tedavi ettirmeliyiz. 

Aşırı Düşünmekten Nasıl Kurtuluruz? 

Aşırı düşünme hali, belli bir süreden sonra karar vermekte zorlanma, düşüncelerde belirsizlik ve bir türlü eyleme geçememe gibi sonuçlardan dolayı hayat kalitesini düşürür. Aşırı düşünmekten kurtulmamız için; 

Geçmişi Geride Bırakmalıyız

Aşırı düşünenler genellikle geçmişte yaşarlar ve tüm enerjilerini keşke diyerek harcarlar. Ama geçmişin değiştirilemeyeceğini unutmayalım. Bizim geçmişe yüklediğimiz anlam onu değiştirebilir. Geçmişi bırakmak, hatalarımızın gelecekteki kararlarımızı kontrol etmesine ve geçmişte başımıza gelen olumsu durumların duygularımızı kontrol etmesine izin vermediğimiz manasına gelir. Hem geçmişi, hem geçmişteki kişileri hem de kendimizi affetmeli ve önümüze bakmalıyız. 

Duygularımızı Kontrol Etmeliyiz

Duygularımıza hâkim olmak için ilk olarak onları kabul etmemiz ve bunun temel nedenlerini belirlemeniz gerekir. Kendimizi endişeli hissettiğimizde, daha derinler inmeli ve bu duygumuza neden olan sebepleri ortadan kaldırmaya yönelik çözümler bulmalıyız. Aşırı düşünmenin temel nedenlerinin farkına varmalı ve bunun önüne geçmeliyiz. 

Anı Yaşamalıyız

Çocuklarda Öksürük hastalığı artıyor Çocuklarda Öksürük hastalığı artıyor

Anı yaşamak, aşırı düşünmeyi nasıl durduracağımızı öğrenmeyi bize gösterir. Anı yaşamak düşünüldüğü gibi kolay bir şey değildir. Zaten çoğu insan anı yaşayamaz. Çünkü zihni olmuş olan ve olacak olan olaylarla doludur. Aşırı düşündüğümüzü fark ettiğimizde derin bir nefes alarak bulunduğumuz ana odaklanmalıyız. Geçmiş artık geride kaldı gelecek de henüz gelmedi, o yüzden bulunduğumuz an var ve bu anı kaçırmadan tadını çıkarmaya çalışmalıyız.