Küresel krizin ayak seslerinin dünyanın her yerinde duyulmasının ardından Amerika'da işsizlik maaşlarında ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

İşsiz kaldığı dönem boyu halkına işsizlik maaşı ödeyen Amerika, son haftalarda ödemelerle İlgili düşüş olduğunu istatistiklerle açıkladı.

Amerika’da İşsizlik Maaşı Başvuruları Ne Durumda?

İvana Trump neden öldü? İvana Trump kaç yaşında öldü? Hastalığı neydi? İvana Trump neden öldü? İvana Trump kaç yaşında öldü? Hastalığı neydi?

Pandemi sonrası büyük iflasların ve işten çıkarılmaların yaşandığı yerlerde çözüm süreci olarak halk işsizlik maaşıyla geçinmeyle yetindi. Yine de zor bir süreç olması vatandaşları yeni iş arama konusunda harekete geçirdi.

Rakamlarla açıklanan verilere göre ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunmak için devlete başvuranlar 229 bin gibi bir oranı gösterdi. 18 Haziran tarihi baz alınarak yapılan açıklama eski dönemlere göre başvuru sayısında oldukça gerileme yaşandığının kanıtını ortaya koyuyor. Amerika Çalışma Bakanlığı titizlikle yürüttüğü çalışmasında sonuçları ayrıntılarıyla açıkladı.

Yapılan çalışmalar sonucunda önceki haftalara göre gerilemenin yaklaşık 2 bin kadar olduğu öğrenildi. Analistlerin yaptığı araştırmaya göre çalışan kesimin iş yerine bağlı kalma potansiyelini artırdığı ve işsizlik yaşamamak için mücadele içinde olduğunu ortaya çıkardı. Amerika’daki işsizlik maaşıyla ilgili taleplerin 11 Haziran verilerinde 1 milyon 315 bin rakamına ulaşılmıştı.

Rekor rakamın sonrasında 231 bini gören başvurular son olarak 229 bin ile olması gereken düşüşü yakaladı. Tutunan işçinin fazlalaşması ve yeni iş alanlarının yaratılmasıyla ileriki süreçte bu rakamın daha da gerilemesi beklenenler arasında yer aldı. Şimdilik 227 bin lik başvuru sayısını hedefleyen Amerika Çalışma Bakanlığı, öngörüleri arasında bu konuya yer verdi.

Analistler İşsizlik Maaşıyla İlgili Ne Diyor?

İşçi konusunda sıkıntı çeken Amerika, yaptığı çalışmalarla çalışanlarının işyerlerine sıkı sıkıya tutunmasını sağladı mı sorusunu akıllara getirdi. İstatistiklerle konuşan Çalışma Bakanı, bu düşünceyi doğrular nitelikte sonuçlar açıkladı. İlk kez işsizlik başvurusunda bulunanların sayısının daha da gerilemesini beklediklerini ifade eden Bakan, ileriki süreçte işsizlik maaşı başvuru sayının daha da azalacağını kararlı bir şekilde ifade etti.